Gończy Polski | Polish Hunting Dog

OPUS Kłusująca Sfora FCI

OPUS Kłusująca Sfora FCI

 Człowiek powinien mieć psa

Powinien, ale nie zawsze może. Basecica Tania mieszkała z moja mamą, a ja myśl o gończym musiałam odłożyć na długie 11 lat. Założyłam  rodzinę.
Nie mogłam go mieć, ale o ogarach i gończych myślałam, pisałam, oglądałam a w końcu trafiłam na konkursy myśliwskie.
Wystawy, prace uniwersyteckie, artykuły w prasie kynologicznej – wszystko dotyczyło gończego polskiego, ogara czy psów w ogóle. Prędzej czy później ale gp
zamieszka ze mną.

Wybór rasy – dokonany, wybór hodowli (po rozlicznych i długotrwałych zmaganiach) – zakończony. Nie wiedziałam tylko czy sytuacja rodzinna na to pozwoli.

Kwiecień...czerwiec...sierpień

9 sierpnia 2004 roku. Już wiem. W hodowli „Kłusująca Sfora” Grzesia Werona rodzi się 1 suczka i 7 psów. Może jest tam i mój gończy?
1 września wizytujemy szczeniaki. Czarno-podpalane tłuściutkie kluseczki pod opieką mamy w domu. Babka i ciotka szczeniąt na zagrodzonym placu. Czujne, sprawne. Pies Nemrod (z jednego z poprzednich miotów) na szkoleniu u myśliwego. Bo to nie tylko piękne eksterierowo psy, ale i psy polujące.
Mój szczeniak, wybrany wg moich preferencji jest z 5 miotu hodowli (litera "O").

Przez następne tygodnie powoli czekam na Opusa, gdyż takie imię mu wybrałam.
OPUS – dzieło muzyczne. Tradycją bowiem polskich psów gończych są imiona muzyczne, myśliwskie, leśne, związane z pracą gończych i ogarów w czasie polowania. Ich funkcją w złai czy sforze, charakterem. Maluch, który jeszcze z nami nie mieszka, ma już powoli zaplanowaną połowę życia :-))
– czy się spełni, zobaczymy?
W końcu września odbieram gończaka, przy okazji sesji szczeniąt. Cała wyprawa to temat na anegdotę.

OPUS Kłusująca Sfora wkracza w nasze życie, w którym mamy nadzieję będzie uczestniczyć przez długie lata.

Czarno-podpalany podrostek stawia pierwsze kroki wystawowe, odwiedza gościnnie konkursy myśliwskie. Zna już zapach farby na tropie, zna zapach dzika w zagrodzie, którego pięknie i długo „goni” nutą głęboką.

Dorosły obecnie – zaistniał na wystawach, rozwija swoją pasję łowiecką.

Wszystko przed nim...

 OPUS Kłusująca Sfora FCI :: Gończy Polski :: Reproduktor
Polish Hunting Dog Stud Dog